Kysuce

 Kysuce

Na Slovensku nájdeme veľa regiónov, ktoré očaria človeka svojimi prírodnými krásami s čarovnými zákutiami a región Kysuce určite k takýmto miestam patrí. Svojou rozlohou 654,62 km2 patrí medzi najväčšie veľkoplošné chránené územia na Slovensku. Kraj sa nazýva podľa rieky Kysuca. Územie Kysúc patrí do sústavy Karpát a je tvorené 4 pohoriami : Moravsko-sliezske Beskydy s najvyšším veľkým Polomom (1067 m.n.m.), Kysucké Beskydy (Slovenské Beskydy) s najvyšším vrcholom - symbolom Kysúc - Veľkou Račou vysokou 1236 m.n.m.,Javorníky s najvyšším vrcholom Veľkým Javorníkom (1071 m.n.m.). a Kysucká vrchovina s najznámejším vrcholom Ľadonhorou (999 m.n.m.).

Pre Kysuce je typické osídlenie na roztratených kopaniciach, kde nájdeme množstvo prekrásnych dreveníc, ktorých pôvodní majitelia museli v minulosti aj počas snehových kalamít dochádzať pešo za prácou do vzdialenejších centier a nemálo ich pracovalo v uhoľných baniach v okolí Ostravy. Ešte aj v dnešnej dobe veľké množstvo občanov regiónu pracuje práve v Českej republike. Výhodou Kysúc je relatívna blízkosť koridoru Košice-Žilina-Bratislava a Žilina-Ostrava.

Kysuce sú známou lyžiarskou destináciou. Stredisko Snow paradise, Veľká Rača - Oščadnica patrí medzi najlepšie vybavené lyžiarske centrá na Slovensku. Výborne si zalyžujete aj v Mostoch u Jablunkova (ČR - cca 10 km od Čadce). Ďalšie centrum, či už zjazdového alebo bežeckého lyžovania je obec Makov, kde stredisku Ski Makov sú vytvorené výborné podmienky. Ďalšie strediská sú v Turzovke, Vysokej nad Kysucou, Klokočove, Hornom Vadičove, Čiernom a takmer v každej obci je minimálne jeden lyžiarsky vlek - podmienky sú tu na tieto športy naozaj vynikajúce, zima na Kysuciach niekedy trvá aj pol roka. Milovníci bežeckého lyžovania si určite na svoje prídu v Klokočove, alebo v Oščadnici, kde sú trate spojené  s ďalším strediskom Skalitým - Serafinovom.

 Na kysuciach Aj v letnom období na Kysuciach turisticky založený človek určite nezomrie od nudy. Množstvo kvalitne značených turistických chodníkov pretína naprieč celé územie Kysúc, spája všetky strediská cestovného ruchu. Kysucká cyklomagistrála prechádzajúca takmer celými Kysucami dáva možnosť pozrieť všetky krásy krajiny. Privedie cyklistu napr. do Korne ku ojedinelému prírodnému javu v Európe, prirodzenému výveru ľahkej ropy na povrch, v Korni tiež odporúčame navštíviť pútnické miesto na vrchu Živčáková, kde prúdia davy kresťanov a turistov, aj vďaka blahodárnemu ozdravujúcemu účinku miestnych prameňov. Ak chcete vidieť kamenné gule, vytvorené prírodnými silami na morskom dne, o ktorých nie je jasné, ako vznikli, nájdete ich v Klokočove, alebo v Čadci - Milošovej, mnohé sa však, bohužiaľ „odgúľali" do záhrad rodinných domov, či chalúp. V skanzene v Novej Bystrici - Vychylovke je možné vidieť nielen šikovnosť našich dedov a pradedov pri stavaní dreveníc, ale najmä zachránené časti úzkokoľajnej lesnej železničky s jedinečným systémom prekonávania prevýšenia pomocou tzv. úvratí.

V súčasnosti sú Kysuce rozdelené na dva okresy - okres Čadca a okres Kysucké Nové Mesto. Okres Čadca zahŕňa 21 obcí a dve mestá. Mesto Čadca sa stalo administratívnym, kultúrnym a hospodárskym centrom Kysúc. Na severe okresu tvorí štátnu hranicu s Poľskom, severozápad tvorí okraj hranice s Českou republikou. Rozloha okresu predstavuje je 760 km2, súčasný približný počet obyvateľov okresu činí 92 300. Územie Kysuckého Nového Mesta a okolia sa rozprestiera v oblasti Javorníkov a Kysuckej vrchoviny. Mesto sa rozprestiera na ploche 2641 ha na pravom brehu rieky Kysuca a žije v ňom viac ako 16 000 obyvateľov.

 

Vyhľadávanie